Εργασία στις Γλώσσες προγραμματισμού

Ενότητα 1: Γνωρίζω τον υπολογιστή ως ενιαίο σύστημα ? Προγραμματισμός

Τίτλος : Παρουσίαση Γλωσσών Προγραμματισμού

Αντικείμενο

Σκοπός είναι η δημιουργία ενός σύντομου ηλεκτρονικού λεξικού των γνωστότερων γλωσσών προγραμματισμού. Στην αρχική φάση πρέπει να συγκεντρωθούν τα απαραίτητα στοιχεία για κάθε μία γλώσσα προγραμματισμού και να δημιουργηθεί μια σελίδα με την παρουσίαση κάθε γλώσσας.

Τρόπος υλοποίησης

Οι μαθητές μπορούν να χωριστούν σε ομάδες των 2 ατόμων ή να εργαστούν ατομικά. Επιλέγουν μια γλώσσα προγραμματισμού από τις προτεινόμενες ή διαλέγουν κάποια άλλη για την οποία έχουν στοιχειώδεις γνώσεις. Πρέπει να συμπληρωθεί μια σελίδα με τα ζητούμενα στοιχεία, σύμφωνα με το υπόδειγμα που δίνεται στη συνέχεια.

Προτεινόμενες γλώσσες προγραμματισμού

1. Basic
  2. Java
  3. COBOL